USŁUGI OGRODNICZE W SZCZECINIE

Projektowanie i aranżacja ogrodów, zakładanie trawników, budowa schodów i nawierzchni oraz szereg innych usług.

  • Start
  • Warto wiedzieć
  • Kalendarz ogrodnika

Kalendarz ogrodnika

Kalendarz ogrodniczy to kompendium wiedzy, to przydatne materiały, na co należy zwrócić uwagę każdego miesiąca w roku. "Kalendarz ogrodnika" pomaga określić najlepszy czas prac w zakresie roślin. Kalendarz ogrodniczy to dla osób, które uprawiają swoje ogrody w zgodzie z prawami natury.

kalendarz ogrodnika

STYCZEŃ

Nowy rok, nowy sezon, nowe plany, ale ogród jeszcze śpi, więc trzeba trochę poczekać z intensywnym działaniem.Najlepszy dla roślin z naszej strefy klimatycznej jest mroźny styczeń, ponieważ są one nastawione na zimowy spoczynek. Niektóre rośliny potrzebują mrozu, aby wykiełkować; np. pierwiosnki.Jeśli wystąpią obfite opady śniegu należy regularnie usuwać śnieg z drzew i krzewów, aby nie dopuścić do uszkodzeń spowodowanych nadmiernym obciążeniem.Problemy zaczynają się wtedy, gdy pojawiają się duże wahania temperatury albowtedy, gdy w czasie znacznych i długotrwałych mrozów ziemi nie przykrywa śnieżna pokrywa. Wtedy trzeba obowiązkowo sprawdzić zimowe zabezpieczenia wrażliwych roślin i dokonać właściwych uzupełnień.Styczeń to odpowiedni czas na przeprowadzenie zabiegu bielenia drzew, który zapobiega pękaniu kory na pniach.

LUTY

Luty jest miesiącem krótkim i najchłodniejszym, ale dni zaczynają być dłuższe. Pod koniec lutego przyroda powoli zaczyna budzić się do życia. W lutym rozpoczynamy przygotowania do sezonu, wykonujemy pierwsze przedwiosenne obowiązki. Czasami w lutym trzyma tęgi mróz, ale niekiedy kwitną już przebiśniegi, krokusy i leszczyna. W cieplejsze dni, gdy nie ma mrozu, zaczynamy przycinanie roślin. Usuwamy wszystkie gałęzie uszkodzone przez mróz, złamane i chore. Powtarzamy bielenie pni drzew, aby opóźnić wiosenne ruszenie soków. Ograniczymy w ten sposób ryzyko pękania kory i przemarznięcia pąków.

MARZEC

W marcu rozpoczyna się nowy sezon. To odpowiednia pora na przeprowadzenie wielu prac i zabiegów w ogrodzie. Nasze prace w ogrodzie rozpoczynamy od usunięcia zabezpieczeń bylin i cebul kwiatowych. Następnie rozgarniamy kopczyki z ziemi i kompostu. Wrażliwe na mróz gatunki roślin pozostawiamy nadal pod osłoną (ściółką). Marzec to czas wysiewu nasion warzyw. Siejemy wprost do gruntu marchew, pietruszkę i rzodkiewkę, roszponkę, szpinak, szpinak, seler naciowy i sałatę. Zasiewy można przykryć agrowłókniną,aby przyspieszyć kiełkowanie. Jeśli nie zdążyliśmy uporządkować sadów w lutym to teraz najwyższa pora na cięcie prześwietlające drzew i krzewów owocowych. Rany po cięciu należy bezwzględnie zasmarować specjalną maścią ogrodniczą. Warto jeszcze przed pojawieniem się liści zastosować opryski olejowym preparatem ekologicznym.

KWIECIEŃ

W kwietniu z pewnością nie starczy czasu na nudę w ogrodzie. Lista prac do wykonania jest bardzo długa, dlatego warto wszystko dobrze zaplanować. Przede wszystkim należy zagrabić i usunąć zanieczyszczenia na trawniku i grządkach oraz przeprowadzić nawożenie. Ogród zaczyna ożywać. Rozkwitają rabaty z różnokolorowymi roślinami cebulowymi, które należy odchwaścić, spulchnić ich glebę. Należy również, gdy się trochę ociepli, usunąć okrycia zimowe z krzewów oraz bardziej wrażliwych bylin i traw. Z krzewów róż usunąć kopce, okopać je oraz przyciąć usuwając jednocześnie uszkodzone i chore pędy. W ogrodach pojawiają się już pierwsze owoce.

MAJ

Nadszedł wreszcie najpiękniejszy miesiąc roku. Przyroda w oszałamiającym tempie nadrabia zimowy letarg i z każdym dniem, z każdą godziną jest coraz piękniej. Początek maja to ostatnie dni, kiedy możliwe są jeszcze przymrozki, a od połowy miesiąca, od tzw. zimnej Zośki, nie powinny nam już grozić spadki temperatur poniżej 0 stopni. Wykorzystujemy ten czas, by wysadzić/wystawić najbardziej wrażliwe rośliny. Można już podziwiać świeżą zieleń, różnobarwne kwiaty rozkwitające w ogrodzie. Jeśli nie nawieźliśmy roślin w kwietniu, zastosujmy nawozy w maju. W zależności od grupy roślin dobieramy odpowiednio przygotowany nawóz

CZERWIEC

Czerwiec to pora wczesnego lata. Czas by zacząć cieszyć się swoim ogrodem, ciepłem i feerią kwitnących kwiatów. Czerwiec to miesiąc magiczny. Wszędzie otacza nas bujna zieleń. Wydaje się, że słońce nie przestaje świecić, bo niewiele z nas ogląda w czerwcowe dni zarówno zmierzch jak i świt. Czerwiec jest z reguły miesiącem pogodnym, a więc w przypadku bezdeszczowej pogody należy regularnie podlewać ogród. Początek czerwca jest także właściwym czasem na wysadzanie do gruntu sadzonek roślin wrażliwych na chłody - jeżeli nie zrealizowaliśmy tego w drugiej połowie maja. Plewimy chwasty, podwiązujemy wyższe byliny oraz pnącza, nawozimy krótko mówiąc dbamy o piękny rozwój naszych roślinek.

LIPIEC

Lipiec to miesiąc pełen słońca, zieleni i wakacyjnego nastroju. Wiosna już definitywnie za nami, cieszymy się upalnym i obfitującym w kwiaty i owoce latem. Wiele czasu spędzimy w ogrodzie czy na działce słodko leniuchując, ale też jest trochę prac do wykonania.Do najważniejszych prac w tym miesiącu należy pielęgnacja roślin, polegająca na podlewaniu, odchwaszczaniu, nawożeniu i cięciu. Usuwamy przekwitłe kwiaty bylin i róż, aby rośliny nie tworzyły nasion - wtedy dłużej kwitną. Roślinom kwitnącym dostarczmy wodę i pokarm.

SIERPIEŃ

Sierpień to miesiąc, w którym z jednej strony cieszymy się jeszcze latem z jego wszystkimi urokami, z drugiej już powoli zaczynamy myśleć o zimie i przyszłym sezonie.Sierpień to też miesiąc, w którym każdy ogrodnik ma wiele zajęć. Należy w tym czasie regularnie podlewać i nawozić rośliny - zwłaszcza w czasie suszy i upałów. Odchwaszczanie to dalej obowiązek ogrodnika, ale zajmuje znacznie mniej czasu i wysiłku. Usuwamy zwiędnięte rośliny i liście, na których często rozwijają się choroby grzybowe. W sierpniu szczególną uwagę poświęcamy roślinom ozdobnym oraz drzewom i krzewom owocowym. Dzielimy kosaćce, zasuszamy kwiaty, sadzimy bulwy krokusów, wykopujemy czosnki. Drzewa i krzewy zasilamy nawozami potasowymi, zaprzestając przy tym nawożenia roślin ozdobnych.

WRZESIEŃ

We wrześniu co raz częściej myślimy o jesieni. Nic dziwnego skoro wszystko wokół o niej przypomina: coraz krótsze dni, chłodne noce i żółknące liście. W sadzie gałęzie uginają się od owoców, w warzywniku coraz bardziej wyrastają poplony, a na rabatach zaczynają królować złocienie i jesienne astry bylinowe. Jeszcze czeka n as babie lato – więc nie ma, co się martwić. Wrzesień to jeden z bardziej pracowitych miesięcy dla ogrodnika. Właśnie na ten miesiąc przypada okres największych zbiorów warzyw i owoców, a na dodatek to jest to też najlepsza pora na sadzenie i rozmnażanie roślin. Dodatkowym zajęciem są zabiegi pielęgnacyjne i porządkowe. Wrzesień to czas sadzenia cebul kwiatowych – hiacyntów, krokusów, tulipanów, szafirków, szachownic czy lilii. Efekty będą widoczne dopiero w przyszłym roku, ale już teraz trzeba je zaplanować.

PAŹDZIERNIK

Gdy na zewnątrz powietrze staje się co raz chłodniejsze, dni robią krótsze, a na roślinach pojawiają się różnokolorowe odcienie liści to oznacza, że na dobre zagościła u nas Jesień. Rozpoczynamy, więc wzmożone prace porządkowe w naszych ogrodach, aby w okresie zimowym lepiej wyglądał, a wiosenne prace były bardziej przyjemne. Październik to doskonały termin do sadzenia drzewek owocowych i krzewów jagodowych.To także doskonała pora na nawożenie, możemy użyć kompostu lub nawozów fosforowych i potasowych. W tym miesiącu sadzimy też róże, aby zdążyły się do zimy ukorzenić i wiosną w pełni rozpoczną wegetację. Najlepsze dla róż jest miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru.

LISTOPAD

Listopad w ogrodzie jest miesiącem wilgotnym i niestety już zawsze chłodnym z częstymi przymrozkami. Listopad to już ostatni czas przygotowań do zimy. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć rośliny przed mrozem, zabezpieczamy też urządzenia, narzędzia i meble ogrodowe. Wykonujemy ostatnie cięcia pielęgnacyjne. Porządkujemy rabaty i grabimy opadłe liście – jeśli są zdrowe, możemy je dołożyć do kompostu bądź użyć do okrycia roślin w ogrodzie, chore należy spalić. Przed nastaniem mrozów można jeszcze sadzić drzewa i krzewy zrzucające liście na zimę. Po posadzeniu trzeba usypać u nasady pnia kopczyk z ziemi – ochroni on korzenie przed temperaturą poniżej 0 st. C.Można sadzić również byliny, ale przycinać je należy dopiero na wiosnę. Listopad to ostatnia pora, aby wykopać cebulki kwiatowe roślin niezimujących w gruncie. Na ten miesiąc przypada też ostatni termin na przekopanie ogródka.

GRUDZIEŃ

Grudzień w ogrodzie to czas zimowego spoczynku roślin. Ogród w grudniu zasypia, dlatego możemy poświęcić czas między innymi na konserwację narzędzi. Pielęgnacja roślin w ogrodzie w grudniu. Konieczne jest w naszym klimacie zabezpieczenie na okres zimy delikatniejszych roślin. Jeżeli wcześniej nie zadbaliśmy o ochronę roślin przed mrozem to można to zrobić w grudniu. Wykonujemy kopczyki z ziemi wokół pni drzew oraz wokoło krzewów. Wyższe rośliny otulamy matami z tektury lub słomy (nigdy folią!) lub kołderkami z białej agrowłókniny. Jeśli spadnie śnieg, to najlepiej tak go odgarniać, aby więcej było go pod krzewami i drzewami oraz w miejscach, gdzie zimują byliny. Gdy opady śniegu są mocne a śnieg mokry i ciężki to najlepiej strząsać go z gałęzi, aby się nie połamały. Ale, jeśli znajdziemy trochę czasu, to warto już zacząć planowanie przyszłorocznych zasiewów i nasadzeń.