USŁUGI OGRODNICZE W SZCZECINIE

Projektowanie i aranżacja ogrodów, zakładanie trawników, budowa schodów i nawierzchni oraz szereg innych usług.

  • Start
  • Warto wiedzieć
  • Ogrody skalne

Ogrody skalne

Ogrody skalne to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które lubią krajobraz górski i dobrze czują się w górach. Ogrody skalne pojawiły się w Europie na początku XVII wieku, przywędrowały do nas z Azji. W Chinach sztuka zakładania ogrodów skalnych znana była już pod 1000 lat.

ogrody skalny
 
Ogrody skalne charakteryzują się bardzo zróżnicowanymi aranżacjami kamienia i roślin. Takie zestawienia pozwalają na stworzenie przepięknych kompozycji i rozwiązań, które zamienią ogród w skalny raj. Najlepszym terminem na zakładania skalniaka jest wiosna. O tej porze roku pogoda jest sprzyjająca. Rośliny posadzone wiosną mają cały sezon na dobre ukorzenienie się i zaaklimatyzowanie do nowych warunków.

Jeżeli chcemy podjąć się stworzenia skalnego ogrodu, należy na samym początku dobrze go zaplanować, aby uniknąć wielu błędów, które mogą w późniejszym czasie uprzykrzyć nam życie. Podczas planowania szczególną uwagę zwracamy na rodzaj gleby, wilgotność podłoża, nasłonecznienie, klimat, ukształtowanie terenu oraz najbliższe otoczenie. Ogrody skalne wymagają dużego nasłonecznienia, nie powinny być zakładane tam, gdzie dominują drzewa i krzewy

Idealny ogród skalny będzie położony na południowym, dobrze oświetlonym stoku wzniesienia, osłoniętym od wiatrów. Położenie na wzgórku zapewni właściwy odpływ wody. Na płaskim terenie ciekawie prezentują się rabaty skalne, czyli kompozycje z głazów i różnej wielkości kamieni obsadzone roślinami. Tajemnica sukcesu ogrodów skalnych polega na doskonałym ustawieniu skał, nieważne czy dużych czy małych. Efekt musi być taki, jakby zostały one umieszczone przez samą naturę, bez pomocy czy ingerencji człowieka.
Skalniaki można umieszczać:

  • przy zjeździe do garażu (schodkowo,płasko)
  • przy oczku wodnym
  • z drewnianym płotkiem
  • z pni śliwy
  • zakątek rojnikowy

Szczególne znaczenie dla wyglądu ogrodu skalnego będzie miał zastosowany kamień. Do małego ogrodu wystarczą kamienie ważące ok. 20 kg. W dużym ogrodzie najlepiej wyglądają duże głazy. Dobór kamieni zależy przede wszystkim od charakteru ogrodu oraz użytych w nim materiałów budowlanych. Należy unikać skał miękkich, szybko ulegających wpływom atmosferycznym, takich jak kreda czy iły. Nieodpowiedni będzie także zbyt twardy kamień wulkaniczny, taki jak granit czy bazalt. Najlepiej wybrać kamień występujący w okolicy, dzięki czemu będzie łatwiej zharmonizować go z otoczeniem. Doskonałym materiałem na skalniaki jest miękki i porowaty tuf wapienny.