USŁUGI OGRODNICZE W SZCZECINIE

Projektowanie i aranżacja ogrodów, zakładanie trawników, budowa schodów i nawierzchni oraz szereg innych usług.

  • Start
  • Warto wiedzieć
  • Style ogrodów

Style ogrodów

Piękny, stylowy i wypielęgnowany ogród to marzenie niemal każdego właściciela domu czy nawet małej działki.Zakładanie i pielęgnacje ogrodów, nie jest jednak sprawą prostą. Kluczowym elementem jest projekt, który zawrze nasze oczekiwania odnośnie ogrodu. Warto, zatem poznać podstawowe style ogrodów, by dobrać najbardziej nam odpowiadający. Najbardziej popularne style ogrodów to: angielski, francuski, japoński, chiński, wiejski i nowoczesny.

ogrod angielski

Ogród angielski

Ma romantyczny usposobienie, często kojarzy się z ogrodem wiejskim jednak jest on znacznie bardziej uporządkowany. Ogród zaprojektowany w stylu angielskim ma charakter nastrojowo-sentymentalny, służący zachwytowi i spędzaniu w nim przyjemnych chwil.Dominują drzewa i krzewy o naturalnym pokroju i rabaty z kwitnącymi kolorowo bylinami. Nie brakuje także romantycznych zakątków z ławeczkami i pachnącymi różami. Rośliny pnące porastają często wysoki mur z cegieł i kamieni otaczający ogród, a także ściany domu. Murki oporowe i ścieżki wykonane są zwykle z cegły.

Ogród francuski

To eleganckie kwiatowe gazony, obwiedzione niskimi żywopłotami, formowane krzewy, rzeźby ogrodowe stylizowane fontanny i meble ogrodowe. Typowy ogród francuski cechuje regularność kompozycji. Oś ogrodu stanowi aleja główna, po bokach, której symetrycznie rozmieszczone są partery ogrodowe. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria.

Ogrody japońskie

To ogrodnicza perfekcja w każdym calu. Nic w nich nie jest przypadkowe, a każdy element dopracowany jest w najdrobniejszym szczególe. Wiele z nich przypisaną symbolikę - np. kamienie oznaczają niezmienność, woda - życie, a rośliny zimozielone - długowieczność. Natchnieniem dla tworzenia ogrodów japońskich jest natura, dlatego też często są określane mianem miniaturowych krajobrazów. Wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Dwa podstawowe sposoby ich urządzania to „Tsukiyama” z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz „Karesansui” - rodzaj „suchego” ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale.

Ogród chiński

Posiada kilka najistotniejszych zasad, które muszą być zachowane, aby jego wygląd był faktycznie zbliżony do tradycyjnej formy architektury krajobrazu. Ogród musi składać się z nieparzystej ilości elementów, co sprawia wrażenie, że ogród nie jest całkowicie skończony, a przestrzeń działki niezagospodarowana. W naszym chińskim ogrodzie nie może zabraknąć wody, w postaci rzeczki bądź strumyka, ewentualnie w postaci oczka wodnego. Kolejnym strategicznym elementem są „góry”, które możemy zrobić z dużych głazów lub sterty kamieni. Trzecim niezbędnym składnikiem takiego ogrodu są kamienne, kręte, wijące się drogi, które możemy zrobić z gładkich i płaskich kamieni.

Ogród wiejski

Jest bliski naturze, łączy w sobie funkcje dekoracyjne i użytkowe. Oprócz roślin ozdobnych takich jak maki, chabry czy malwy spotkać w nim można grządki warzywne i ziołowe. W takim ogrodzie nie powinno zabraknąć łąki kwiatowej, którą z dobrym rezultatem można zastąpić tradycyjnym trawnikiem. Warto pokusić się też o posadzenie kilku drzew owocowych. Ogród wiejski znamionuje się swojskim, nieskrępowanym klimatem. Ogrody urządzone w tym stylu otoczone są drewnianym płotem lub murkiem wykonanym z surowego, polnego kamienia, co podkreśla ich naturalny charakter. Ogród wiejski współgra z otaczającym krajobrazem.

Ogród w stylu nowoczesnym

Ogród w stylu nowoczesnym cechuje się minimalizmem. Często stawia się na określoną kolorystykę, a rośliny sadzone są w taki sposób, by tworzyć określone uporządkowane formy. Nie znajdzie się tutaj wielu gatunków roślin, planując ogród nowoczesny stawia się na jak największe ujednolicenie. W tym przypadku ogród ma służyć przede wszystkim wypoczynkowi i nie zmuszać od właścicieli częstej pielęgnacji. Rośliny są zazwyczaj niewymagające, a architektura nieszablonowa. Ważnym elementem jest oświetlenie, które w dużym stopniu wpływa na stylowość przestrzeni. Wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać i być dopasowane do stylu życia właścicieli ogrodu. Nowoczesny ogród to jakby przedłużenie domu, swoisty salon na świeżym powietrzu.

Podsumowując własny ogród jest spełnieniem marzeń z dzieciństwa o wejściu do magicznego świata natury. To miejsce, gdzie można z powodzeniem wyciszyć się, zrelaksować ciało i umysł po ciężkim, pełnym chaosu dniu pracy. Ogród to bez wątpienia inwestycja warta każdych pieniędzy i posiadająca urok, którego nie da nic innego.

Na rynku polskim tylko nieliczne firmy ogrodnicze posiadają niezbędną wiedzę, doświadczenie i kadrę specjalistów zajmujących się profesjonalnie projektowaniem i zakładaniem ogrodów w każdym stylu i rodzaju. Warto skorzystać z ich porad przy planowaniu takiej inwestycji jak budowa ogrodu.